Linear Programming Problem Set

Linear Programming Problem Set


A
Asked by 3 years ago
0 points

Linear Programming Problem Set

A+ Grade Solutions

Problem 1

All steel manufactured by Steelco must meet the following requirements: 3.2–3.5% carbon; 1.8–2.5% silicon; 0.9–1.2% nickel; tensile strength of at least 45,000 pounds per square inch (psi). Steelco manufactures steel by combining two alloys. The cost and properties of each alloy are given in Table.

Alloy 1Alloy 2

Cost per ton ($)$190$200

Percent silicon22.5

Percent nickel11.5

Percent carbon34

Tensile strength (psi)42,00050,000

Assume that the tensile strength of a mixture of the two alloys can be determined by averaging that of the alloys that are mixed together. For example, a one-ton mixture that is 40% alloy 1 and 60% alloy 2 has a tensile strength of 0.4(42,000) + 0.6(50,000). Use linear programming to determine how to minimize the cost of producing a ton of steel.

Problem 2

Carco Company has a $150,000 advertising budget. To increase automobile sales, the ?rm is considering advertising in newspapers and on television. The more Carco company uses a particular medium, the less effective is each additional ad. Table 50 shows the number of new customers reached by each ad. Each newspaper ad costs $1,000, and each television ad costs $10,000. At most, 30 newspaper ads and 15 television ads can be placed. How can Carco maximize the number of new customers created by advertising?

TABLE 50

Number of Ads New Customers

Newspaper 1–10 900

11–20 600

21–30 300

Television 1–5 10,000

6–10 5,000

11–15 2,000

Problem 3

Juiceco manufactures two products: premium orange juice and regular orange juice. Both products are made by combining two types of oranges: grade 6 and grade 3. The oranges in premium juice must have an average grade of at least 5, those in regular juice, at least 4. During each of the next two months Juiceco can sell up to 1,000 gallons of premium juice and up to 2,000 gallons of regular juice. Premium juice sells for $ per gallon, while regular juice sells for 80¢ per gallon. At the beginning of month 1, Juiceco has 3,000 gallons of grade 6 oranges and 2,000 gallons of grade 3 oranges. At the beginning of month 2, Juiceco may purchase additional grade 3 oranges for 40¢ per gallon and additional grade 6 oranges for 60¢ per gallon. Juice spoils at the end of the month, so it makes no sense to make extra juice during month 1 in the hopes of using it to meet month 2 demand. Oranges left at the end of month 1 may be used to produce juice for month 2. At the end of month 1 a holding cost of 5¢ is assessed against each gallon of leftover grade 3 oranges, and 10¢ against each gallon of leftover grade 6 oranges. In addition to the cost of the oranges, it costs 10¢ to produce each gallon of (regular or premium) juice. Formulate an LP that could be used to maximize the profit? (revenues costs) earned by Juiceco during the next two months.

Linear Programming
ajotatxe

1 Answer

A
Answered by 3 years ago
0 points

Oh Snap! This Answer is Locked

Linear Programming Problem Set

Thumbnail of first page

Excerpt from file: Problem 1: Decision Variables Let us assume that Steel by Steelco company is made combination of x tons of alloy 1 and y tons of alloy y is used to make 1 ton of steel. Objective Function: Here our objective is to minimize cost of manufacturing 1 ton of steel which is equal to Minimize cost: 190x

Filename: linear-programming-problem-set-99.zip

Filesize: < 2 MB

Downloads: 0

Print Length: 5 Pages/Slides

Words: 641

Your Answer

Surround your text in *italics* or **bold**, to write a math equation use, for example, $x^2+2x+1=0$ or $$\beta^2-1=0$$

Use LaTeX to type formulas and markdown to format text. See example.

Sign up or Log in

  • Answer the question above my logging into the following networks
Sign in
Sign in
Sign in

Post as a guest

  • Your email will not be shared or posted anywhere on our site
  •  

Stats
Views: 36
Asked: 3 years ago

Related